Vali Ali Çelik, Siber Vatan Programı’nın sertifika törenine katıldı

Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER) ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programı kapsamında ilk eğitimlerini tamamlayan 45 öğrenciye sertifikaları verildi.

Törene; Vali Ali Çelik, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 
 

Bilgiyi kullanan, koruyan ve geliştiren ülkelerin öne çıkacağının altını çizen Vali Ali Çelik, “Şanslıyız; Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın, Bakanlığımızın geniş bir vizyonu ve bu alana ilgi duyan, kendini geliştiren çok sayıda gencimiz var” dedi.

 

“HEM DEVLETİMİZ HEM MİLLETİMİZ ADINA ÇOK ÖNEMLİ”

Siber ortamın bilişim sistemlerine ve veriye ulaşımı kolaylaştırdığı kadar saldırıları da mümkün kıldığını ifade eden Vali Çelik, “Elektrik altyapısı, otomasyon teknolojisi, doğal gaz akım tesisleri, yazılım programlarının güvenliği bugün dünyadaki milli güvenlik sorunları ya da milli güvenlik olarak savunulması gereken alanlar olarak tanımlanıyor. Dışarıdan gerçekleştirebilecek sızmaların, operasyonların birçok sorun yaratma imkânı var. Stratejik önlemlere, iyi yetişmiş siber güvenlik uzmanlarına ihtiyacımız var. Düzenlenen eğitimin bu anlamda hem milletimiz hem de devletimiz adına çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. 

“ZAMAN HARCAMAYA VAKTİNİZ YOK”

Gençlere, “Özellikle milletimiz adına girdiğiniz yola odaklanmanızı rica ediyorum” diyen Vali Ali Çelik konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ne kadar odaklanırsanız ve buna zaman ayırırsanız o kadar başarılı olursunuz. Eğitimin sürekliliği, devam niteliği çok değerli. Girdiğiniz alandaki değişim o kadar süratli ki sizin onu yakalayabilmeniz ve bir adım önden gidebilmeniz lazım ki rakipleriniz de çok fazla. Dünyada bu alanda kendini geliştirmeye çalışan milletler, gruplar, camialar var. Onun için sizin farklı alanlarda zaman harcamaya vaktiniz yok. İnşallah bu işe odaklanırsınız ki ülkemiz adına çok değerli olur.”

Tören sertifikaların takdim edilmesinin ardından sona erdi. 

 “Beyaz Şapkalı Hacker ve Temel Linux” eğitimleri tamamlanan Siber Vatan Programının ikinci aşamasında “Sızma Testi” eğitimi verilecek. Programın ilerleyen bölümlerinde ise öğrencilere siber güvenlik sektöründe faaliyet gösteren işletme, kurum ve kuruluşlarda stajyerlik imkânları tanınacak.
Son Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2022, Çarşamba