CV Hazırlamada 20 Püf Noktası

İş başvurularının ilk adımı olarak gönderilen özgeçmişe, işe alım müdürlerinin sadece 15 ile 30 saniye arasında vakit ayırdıklarını biliyor muydunuz? Bu demek oluyor ki hayalinizdeki işe kabul edilmek için özgeçmişiniz çok önemli. Biz de özgeçmişinizle ön plana çıkabilmeniz için yardımcı olabilecek 20 püf noktayı sizler için bir araya getirdik.

Özgeçmişinizi sade tutun.

Dediğimiz gibi, özgeçmişiniz için sadece 15-30 saniye arası vakit ayrılıyor. Bu nedenle, özgeçmişinizin sade, kolay ve anlaşılır biçimde olması gerekir.

Özgeçmişinizi başvurduğunuz pozisyona uyarlayın.

Özgeçmişinizin kurumsal ya da yaratıcı tasarımda olmasına bakarak başvurduğunuz pozisyon için uygun halde getirmeye dikkat edin. Kötü sunulan bir özgeçmiş, iş kaybetmenize neden olabilir. Örneğin muhasebeci pozisyonu için karmaşık bir tasarım ya da deneyimsiz bir yeni mezun için 3 sayfa özgeçmiş sunmak pek etkili olmayacaktır.

Özgeçmişinizi güncel tutun.

İş başvurularınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri özgeçmişinizi güncel tutmaktır. Son dakikada özgeçmiş güncellemek, zaman sıkışıklığından kaynaklı olarak özensiz sunumu beraberinde getirecektir. Bu nedenle özgeçmişinizi yılda en az iki kere yenilemeniz bu süreçte işinizi kolaylaştıracaktır.

Özgeçmişinizde neden bu iş için uygun olduğunuzu gösterin.

Aranılan niteliklerin göz önünde olması için özgeçmişinizin yapısını kullanabilirsiniz. Aktarılabilir yeteneklerinizi vurgulamak için özgeçmişinizi düzenleyin ve özelleştirin. Böylece özgeçmişinize bakıldığında niteliklerinizin iş için uygunluğu göze çarpacaktır.

Başka gözlerden destek alın.

Özgeçmişinizdeki yazılara, becerilere saatlerce bakmak bir süre sonra özgeçmişinizi görmek istediğiniz şekilde görmenize neden olacaktır. Özgeçmişinizde var olan yazım yanlışı, dilbilgisi gibi hataları fark etmeniz zorlaşacaktır. Bu nedenle özgeçmişinizi, başvurudan önce güvendiğiniz bir arkadaşınıza veya akrabanıza istediğiniz pozisyonu bilgilendirerek göndermeniz yararınıza olacaktır. Böylece onlardan fikir alabilir varsa yazım yanlışlarınızı düzeltebilirsiniz.

Rakamları kullanın.

Yöneticiler onlara nasıl para kazandıracağınızı öğrenmek ister. Bu nedenle gerçeklere ne kadar vurgu yaparsanız o kadar iyi olur. Özgeçmişinizde sizi görüşmeye çağırmaları için neden verin. Onlar için değerli olabileceğinizi göstermek için dönüşüm oranınız ve geçmiş pozisyonlarınızda ne kadar gelir elde ettiğinizi ekleyebilirsiniz.

Saklamak isteyecekleri bir özgeçmiş gönderin.

Özgeçmişinizin tek sayfalık sıradan bir belge olmasına gerek yoktur. Gönderdiğiniz özgeçmişin diğerlerinden farklı olabileceği özellikler oluşturun. Bu özellikler diğer özgeçmişlerde unutulan ya da eklenemeyen şeylerdir. Özgeçmişinizin diğer özgeçmişlerden birkaç gün bile olsa daha uzun süre masalarında tutmaya değer olduğunu düşündürün. Özellikle yaratıcı bir iş için başvuru yapıyorsanız, sıradanlığın dışına çıkmaya özen göstermeniz gerekir.

Anahtar sözcüklere dikkat edin.

İş ilanlarında sıkça kullanılan anahtar kelimeler özgeçmişinizde yer alması gereken terimler için yol gösterici olabilir. Karşılaştığınız her bir anahtar kelimeyi listeleyebileceğiniz bir uzmanlık alanı bölümü oluşturabilirsiniz. Eğer uygulayabiliyorsanız özgeçmişinizin içerisine de terimleri yerleştirebilirsiniz. Böylece iş ilanında başvuru sistemlerinden geçip canlı bir işverenle görüşme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Özgeçmişlerinizin içerisine sürpriz bilgiler ekleyin.

İşe alım görevlilerinin bir özgeçmişe bu kadar kısa süre ayırmalarının nedeni de bütün özgeçmişleri incelemek için saatler harcamaları. Bu sıkıcı özgeçmişleri okurken araya eğlenceli bilgiler eklemek dikkatlerini çekmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, proje yönetimi ve bütçeleme deneyimleriniz arasına en yüksek ping pong skorunuzu sıkıştırabilirsiniz. Tabi ki bu küçük notların başvurduğunuz iş için uygun olduğundan emin olmalısınız.

Kendinize özel şablonlar kullanın.

Kendinize özel bir tasarım uzun yol kat etmenizi saplayabilir. Çoğu özgeçmişler birbirine benzer. Benzersiz düzenler kullanmanız, yaratıcı başlıklar ve renkler kullanmanız, sizin, diğer beyaz ve sıkıcı özgeçmişlerden sıyrılmanızı sağlayabilir. Tek dikkat etmeniz gereken şey tasarım uğruna özgeçmişinizin okunabilirliğinden feda etmemeniz.

Öncelikli olarak en etkileyici ve işle alakalı olan başarılarınızı listeleyin.

Özgeçmişinizin farklı bölümlerini, aklınıza geldiği gibi düzensiz bir şekilde yazmak her zaman uygun değildir. Bunun yerine, özgeçmişinizin başına en etkileyici başarılarınızı yazın. Bu sayede işe alım müdürü özgeçmişinizi okumaya başlar başlamaz, yazdıklarınız müdür üzerinde harika bir izlenim bırakacaktır.

Başvuru sahibi takip sistemleri için özgeçmişinizi en uygun hale getirin.

Özgeçmişiniz ne kadar göze hitap etse de geçmiş başvuru sahibi takip sistemlerine erişmekte zorluk çekebilirsiniz. Bu özgeçmiş robotları büyük işyerleri -kimi zaman da küçük olanlar- tarafından ilk alım sürecinde niteliksiz adayları ayıklamak için kullanılır. Özgeçmişinizin iş tanımına ne kadar uyduğuna ve önceden tanımlanan özelliklerin ne kadarını karşıladığınızı puanlayarak çalışırlar. Bu robotları geçmek/yenmek için bazı yaygın olan taktikler vardır. Örneğin; uygun anahtar kelimeleri kullanmak, özgeçmişinizi uygun bir biçimde düzenlemek ve standartlaştırılmış başlıklar kullanmak.

Sosyal becerilerinizi özgeçmişinize eklemeyi unutmayın.

Özgeçmişinizi hazırlarken ilk taslakta sosyal becerilerinizi eklemeyi unutabilirsiniz. Ancak sosyal becerilerinizden bahsetmek önemli bir detaydır. Sosyal beceriler işverenlerin adaylarda baktığı iletişim, problem çözme ve ekip çalışması gibi yeteneklerden oluşur. Sosyal becerilerinizi “Yetenekler” kısmında yazmasanız bile, özgeçmişinizde yazdığınız maddeler bu özelliklere sahip olduğunuzu ima edecek şekilde yazılmalıdır.

Özgeçmişinizi farklı işler için yeniden düzenleyin.

Özgeçmiş düzenlemek bir kerede olacak iş değildir. Aslında çoğu zaman elinizin altında birden fazla özgeçmiş olması daha iyidir çünkü böylece başvurduğunuz işe en uygun olan özgeçmişinizi sunabilirsiniz. Bu nedenle, profesyonel özgeçmiş yazarları genellikle tek bir müşteri için birden fazla özgeçmiş hazırlar. Örneğin hem finans hem de muhasebe alanında deneyime sahip olduğunuzu varsayın. Ancak şuanda sadece finansla ilgili bir işe başvuruyorsunuz. Gönderdiğiniz özgeçmişte muhasebe deneyiminizi önemsizmiş gibi göstererek ve finansla ilgili başarılarınızı vurgulayarak kesinlikle güçlü bir izlenim bırakacaksınız.

Özgeçmişinizi bir sayfaya sığdırmaya çalışın.

İlk taslağınızda, özgeçmişiniz genellikle bir sayfa uzunluğunda değildir. Bu durumun güzel ve şık olduğunu belirten bazı yazılar okuyabilirsiniz ancak 15 yıllık iş tecrübesi olmadıkça, iş arayan insanlara daima özgeçmişlerini tek bir sayfaya sığdırmak için çaba harcamasını öneririm. Sonuçta neden özgeçmişinizin uzunluğunu dert eden bir işe alım müdürünü rahatsız etmek gibi gereksiz bir risk alıyorsunuz? Kuşkusuz bazen özgeçmişinizi doğru şekilde hazırlamanız zor. Belki sayfayı doldururken sorun yaşayabilirsiniz çünkü iş tecrübeniz ya çok azdır ya da yoktur. Eğer yoksa okulda aldığınız en etkileyici dersleri ekleyebilirsiniz veya özgeçmişinizin en başına hedeflerinizi belirlen kısa bir yazı yazabilirsiniz.

Her şeyi CV’ye yazmayın.

Akıllarda soru işareti bırakmamanız harika bir şey olsa da her zaten Microsoft Word ve Outlook ile deneyime sahip olduğunuzu varsayıyor. Hayatınız boyunca İngilizce konuşulan bir ülkede çalıştıysanız İngilizce bildiğinizi söylemenin de bir anlamı yok. Bunun yerine, çok daha etkileyici olan daha teknik becerileri özgeçmişinize ekleyin. İkinci bir yabancı dil biliyorsanız bunu belirttiğinizden emin olun çünkü son zamanlarsa şirketlerin sevdiği, aranan bir yetenek

Fotoğraf ve renk seçimlerinizde fazla iddialı olmayın.

Moda ve grafik tasarımı gibi estetikle ilgili bir sektörde olmadığınız sürece temel özgeçmiş şablonuna bağlı kalmanız genellikle daha iyidir. Birkaç nedenden dolayı bu doğrudur. Bunlardan biri, işe alım müdürleri standart özgeçmiş formatlarını görmeye alışkındır. Farklı bir düzenle hazırlanmış bir özgeçmişe alışmak için fazladan zaman harcamak istemezler.

Her şeyden önce özgeçmişlerin, özgeçmiş robotlarını tatmin etmesi gerektiğini unutmayalım. Tahmin edebileceğiniz gibi, robotların bir kalbi yok ve güzel renkleri veya estetik algısını pek umursamazlar. Aslında, özgeçmişinizi işlemden geçirirken sorun yaşayabilirler ve bu durum işe alımın ilk aşamasını geçme şansını büyük ölçüde azaltabilir.

Zayıf yönlerinizin altını çizen filler kullanmayın.

Bir grup çalışmasının idare edilmesine “yardımcı olmadınız.” O grup çalışmasına liderlik ettiniz. Yardım ve destek gibi zayıflık belirten fiilleri kullanmaktan kaçınırken, madde başlangıçlarında daima daha güçlü ve etkili fiiller kullanmaya çalışın.

Tutarsız olmayın.

Özgeçmişinizde yazdığınız maddelerin her biri bir fiile başlar ancak aniden bir yerdeki tek bir madde, bir isimle kendini başlatmanın uygun bir yol olduğuna karar verir. Çok önemli bir iş gibi görünmese de personel alma memuru bu tutarsızlıklar karşısında küplere binebilir ve bu işe uygun bir aday olmadığınız sonucuna varır. Tutarlı olmayı unutmayın. Gerçekten isterseniz aslında hiç de zor değil.

Son okumasını yapmak için birinden yardım istemeyi unutmayın.

Özgeçmişinizi düzeltip daha iyi hale getirmek sizin yararınıza olacaktır. Şimdi aile üyelerinizin ve arkadaşlarınızın yardım etmesine izin verin. Profesyonel yazarlar yazım hatalarını düzeltmek ve eserlerinde değişiklik yapmak için editörlere sahipken, siz de bir şekilde yapmalısınız.

Son Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2023, Perşembe